Picture of the author
Picture of the author

The Most Liberating Words: “I Don’t Know; I Don’t Want”

There Comes a Point in Life When You Need to Surrender the Very I. Then You Begin to Live.

1 hr 26 min

The Great Synagogue of Shklov (Belarus) Built in 1790, 17 years before this discourse was presented by the Alter Rebbe, Rabbi Schneur Zalman of Liadi, in Shklov, 1807.

Class Summary:

This class was presented on Tuesday Parshas Bechukosai, 23 Iyar, 5779, May 28, 2019 at the Ohr Chaim Shul, Monsey, NY 

Please leave your comment below!

 • ע

  עזריאל -5 years ago

  ב"ה. יום ג' פר' בחקתי תשע''ט – שיעור בלקוטי תורה מאת הרה''ג והחסיד מוה''ר ר' יוסף יצחק יעקבסהאן שליט'א

  תורגם ע''י עזריאל יהודה הכהן ענגעל

  מאמר מזמור שיר חנוכת הבית - פרשת וזאת הברכה צט - ד

  בהמשך לשיעורים הנ''ל, יש הבדיחה: 3 אנשים נכנסו לבר, יהודי וכו'. וזה בהבר שואל: האם זו בדיחה?!

  יש שלושה ממדים של אדם בזוגיות, פנימי, מקיף ומקיף דמקיף, כפי שאומרים בשבע ברכות והתקין לו ממנו בנין עדי עד. שלב אחד ביחסים זה לא רק מודעות, אלא בחוויה הפנימי של כל בן אדם, ע''פ האישיות הפרטני וע''פ הרוחניות שזה מבוסס על העשר ספירות, וזה נבנה מתוך המבנה והמודעות, כמו מחמאות, וזה מוביל אותנו לסיפוק והמשך הדרך גם לאחר שבנינו משפחה, הכל על בסיס של האנשים וכל זה, זה האור הפנימי, דהיינו איך אתה רואה את עצמך והזולת וכל זה ממלא כל עלמין , ויש משהו יותר עמוק שזה מקיף וזה כבר לאורך זמן, שמחזיק מעמד שזה על פי הרצון, כתר או סובב כל עלמין או מקיף, וזה נותן להם את הכוח לעבור הרבה אתגרים בחיים, וזה ההתחייבות, כי יש רצון עמוק ואמיתי.

  כפי שהסברנו, יש אור מקיף ורצון עמוק ליחסים והאחדות בין איש לאישה, זה לא מבוסס על פי מה שאני רוצה אלא מה שהזוגיות צריכה...

  קידושין, כסף שטר וביאה, נהגו כל ישראל לקדש בכסף או בשווה כסף, הרמ''א המנהג ע''י טבעת, והמקור ע''פ הזוהר.....

  אחד ההסברים, זה טבעת שזה מקיף, הבעל שם טבעת על האישה, ולאחמ''כ הוא שם טלית, שזה מקיף כמו''כ גם טבעת זה מקיף, אבל שניהם מתחת לחופה, וזה מה שמייצר את הנישואין, הקידושין זה הטבעת, הנישואין זה החופה, הטלית וכו'.

  כל זה משקף, שיש מקיף, וגם אנו רואים שהכלה מייצרת מקיף ב 7 סיבובים.

  דהיינו יחסים בריאים חייבים להיות מבוסס על אור פנימי, ולכן אנו נעשה הכל כדי לייצר משהו עמוק בינו לבינה, כדי שיהיה קשר אמיתי ועמוק, ויש את כימיה, דהיינו שיש משהו פנימי שנמשכים אחד לשני, לאחמ''כ יש את ההתחייבות כללי לנישואין שזה המקיף, וזה נכנס למידות הייחודיות של כל אחד ואחת, וכשזה מבוסס על הערכים היהודיים, וזה מה שמחזיק את המוסד הזה לאורך ימים ושנים טובות וכך הלאה, פנימי נגמר כמו מזון, אך מקיף לא נגמר ונשמר לשנים רבות, ולכן התחייבות ורצון לא נגמר כל כך מהר, כי זה לא מבוסס על מה שאני מרגיש או לא מרגיש אלא מבוסס על ההתחייבות.

  יחד עם זאת האור פנימי מאוד חשוב , ואסור לבטל את זה, ולפעמים הם רק מתייחסים למקיף ולא לאור פנימי – חשוב מאוד !!

  7 הקפות בחופה, זה ע''פ 7 המידות, יש מקיף הפרטי כמו טבעת ומקיף כללי שזה החופה,

  מישהו התקשר אלי, וכו' שכנעו אותו שאחרי החתונה הכל יסתדר וכו', באופן כללי חייבים להיות מאוד מאוד רגישים לזה, אסור סתם לייעץ כזה דבר, אלא חייב להיות אור פנימי אמיתי, וצריך לבדוק וכו', למרות שיש תמיד החלק שלא יודעים לפני החתונה, אך באופן כללי חייב אור פנימי שנמשך לאור מקיף ששומר עליהם מכל האתגרים וכו'.

  וזה התחייבות לקב''ה, וזה הסיבה למה שאצל האורטודוקסים יש פחות גירושים, ההתחייבות של ערכים וכו' הבנין עדי עד, מגיע מיהדות. בבראשית הכל היה טוב, חוץ מלא טוב היות האדם לבדו אעשה לו עזר כנגדו. וזה ערך עמוק מאוד מאוד.

  אלפי שנים כיבדו את מוסד הנשואין, לאחרונה במערב זה מוזנח, וזה מצריך המון המון מסירות נפש, וזה המקיף.

  החבר שלי בשם .... חיבר ספר על ההתבוללות, שיותר מ 50 אחוזים מתגרשים, וגם אצל יהודים יש אחוז גבוהה, וכו',

  רוב האנשים כשמתחתנים הם צעירים, יהודי שגדל אפי' מאוד חילוני, ברגע שהם מגיעים לאוניברסיטה הם עוזבים את המשפחה הקודמת שמבוסס על משפחה, ואירועים יהודיים, ואז נפגשים וכל היהדות לא שייך, וגם הדתות של צד השני לא שייך, האתגר מתחיל כשהם מתחתנים ומביאים ילדים, ופתאום הוא רוצה שהילדים שלו יהיו להם בר מצווה, כי מתחילים לחשוב על משפחה, אך האישה מתנגדת, כי מה שלא היה רלוונטי בגיל 29 היא לא הדאגה של גיל 46 ואז נוצר נתק וכו'....דהיינו ההחלטות הוא עכשוויות ולא עתידיות.

  כאן המקיף מאוד חשוב וכו' כנ''ל, שלב ג' מקיף למקיף, מי יודע, למעלה מטעם ודעת, וזה בית, לא רק שמאחד שניהם מתחת לטלית, מקיף זה ללא גבול, כמו עיגול שזה לא מספר מדויק, לעומת ריבוע.

  מקיף למקיף, לא רק שזה רצון במודע, אלא רצון דרצון בתת מודע, כמו מצוות שכחה, אני לא תכננתי את זה בכלל, כשאנו בוחרים אחד את השני, מי בוחר? וזה בני חיי ומזונא במזל תליא מילתא. התת המודע בוחר והוא בוחר לשכוח. וזה מצווה שכחה. וזה החלק שבוחר את בן/בת הזוג ע'י שכחה.. וזה בחירות של התת מודע...

  השלב הזה של הנישואין, לא תכננתי ואי אפשר לתכנן, וזה מקיף אפי' ברצון, דהיינו זה קשור למימד הכי עמוק של הנשמה כנ''ל אצל יעקב ולאה, בוחר ברחל ומתחתן עם לאה, הוא בוחר בלאה בזה שלא בוחר בלאה.

  לבן עושה את ההתחלפות, לובן, זה הלבן האולטימטיבי שעושה את השינוי. כמו יצחק היה צריך לתת הברכות ללא דעת, וכך זה הגיע ממקום שזה למעלה מן הדעת.

  כמו''כ אצל ילדים, יש ילדים שתכננת וכו' והשקעת בחינוך וכו', ויש הילדים שלא תכננת, ואתה מרגיש שזה לא מה שרצית, ואימהות היהודיות אוהבות להאשים את עצמם, אבל יש ילדים שיש להם את המסע שלהם, והסוד זה לא להיות קבוע באדמה ולהשתגע שאם הוא לא מתאים בדיוק כפי שאני רוצה אזיי החוצה. אלא ההיפוך,

  וכאן ההורים חייבים לייצר את עצמם מחדש, ולייצר מקום לילד הזה, ודווקא הילדים האלו צריכים את ההורים הכי מאוד חזק, וכאן צריכים לזכור שזה קשור למזל, וזה השליחות שלך, וברגע שאתה פותח את עצמך לזה אתה מגלה מקומות עצומים שבך, שלא תוכנן, כי זה קשור לאין סוף, ולכן כשאנו פתוחים לריאליות הזה, אנו מגיעים למקומות שלא תכננו, לכן אנו צריכים להבין את שלושת המימדים האלו, אור פנימי, אור מקיף, ומקיף דמקיף.

  וזה נעשה ונשמע, נעשה ביטול הרצון שמבטל דעתו לגבי רצונו, נשמע, אקשיב לך. נעשה הרבה יותר עמוק פנימיות הכתר, ביטול הרצון למעלה מדעת רצון דרצון.

  מבטל רצונו לגמרי, דהיינו אנו חושבים איך החיים אמור להיראות וכו', תכלית זה ניהיה אחרת לגמרי ממה שחשבתי, אז או שאני משגע את כולם כדי שזה יראה כך וכך לפי התכנית הראשונית שלי, או שאני פשוט לוקח את הדעת שלי והרצון ומשתחרר מזה מכל וכל, כמו במגילה ''מי יודע'' וזה עד דלא ידע, דהיינו למעלה מטעם ודעת, ולכן פורים זה גבוהה מיו''כ. מאוד עמוק. וזה מתן תורה השני, נעשה ונשמע.

  מה עושים פרקטי עם כל זה? קודם כל, קחו כמה נשימות עמוקות....

  הסיפור, עם החתונת נכדתה של האדמור הזקן, הבדחן שתה קצת ואמר, החילוק בינינו מאוד קטן, כי ....

  מה שאני יודע גם אתה יודע, מה שאני לא יודע גם אתה לא יודע, אלא מאי, יש כמה דברים שאתה יודע ואני לא. אז מה ביג דיל? אבל רבי, מה היחס של מה שאתה יודע למה שאתה לא יודע....הרי זה עצום אין סופי...

  זה הנקודה של ריפוי משמעותי ועמוק, כשבן אדם פוגש אתגר עצום ואומר ''מי יודע'',

  דהיינו איני צריך להיות מודע, להבין ולנהל את המצב הזה, אלא אני עוזב הכל מה שאני יודע וכל מה שאני רוצה, ואני מקדיש את זה לרצון דרצון, דהיינו ללא אגו וללא חיצוניות וללא רצונות וכו'. ברגע שאני מגלה שיש מקומות הרבה יותר עמוקים של רק החיצוניות, אזיי אני משחרר את הדעת והרצון, ואני מגיע לרמת של שכחה במודעות, דהיינו האם אני יכול להיות כאן בלי להיות כאן???

  וזה גאולה בהיסח הדעת, לכן יהודה לא יודע על תמר, בועז על רות, לוט על בנותיו ואז משיח מגיע.     

  וזה לחיות על מסירות נפש עצום, שזה הרבה יותר קשה מאשר למות על מסירות נפש וקידוש השם.

  איינשטיין אמר אין שום חידוש אם אני לא יכול לתשאל את זה מכל וכל. וזה לא מדובר על כניעה מתוך יאוש וכדו', אלא זה מגיע מתוך חוזקה אמיתית ממקום עמוק ביותר שאני משחרר כל אגו, רצון ודעת...

  וזה בחינת התחתונה של מאציל, ללא שום יכולת לצפות את זה מראש.

  ואז אני יכול להיות מי שאני באמת, כי האני שלי יגיע לרמה של האני הלא מודע שזה האני האמיתית שאני מחפש את זה כל הזמן.

  כי מה שאתה בוחר לא תוכל להגיע לזה, והדבר הכי גרוע זה לברוח מזה, כי שם נמצא האור האמיתי, ואפי' שם נמצא האור שאתה באמת מחפש ללא הרף, ואם תברח, פספספת את המומנט הגדול והמשמעותי שלך שזה הסיבה שבאת לעולם הזה....

  ביו''כ ה' מוחל את כל העוונות, כי זה למעלה מרצון דרצון, מצוות זה רצון, ברגע שאתה הולך למעלה מרצון, ה' מוחל לך את כל העוונת, זה הפירוש לפני ה' תטהרו, כשבן אדם מבטל את הרצון שלו לה' אזיי ה' מבטל את הרצון שלו ושם יש מחילה אמיתית.

  כמו''כ בזוגיות, וכשאני פתוח למצבים של למעלה מטעם ודעת אני יכול לבטל את האגו ולשחרר הכל, ואז מחילה וסליחה נכנסת לתמונה מאליו.

  שיר המעלות וכו' מאין יבוא עזרי.... הכוונה, מאין – דהיינו מה''אין'' - יבוא עזרי. כמו אין מזל לישראל. האין – זה המזל של ישראל. דהיינו המזל האמיתי מגיע מהאין.  

  זה מצריך המון המון מודעות ותרגול יחד עם לימוד חסידות יומי ועבודה תמידית...

  יש ספרים שמדברים על שכר ועונש עוה''ב ולעתיד בשפה של ממלא, חיות גוף ונפש, וקשה מאוד לשכנע כי בסופו של דבר זה לא ממש רלוונטי הואיל כשנפטרים מהעולם הזה, אין את העניין של החיות, גוף ונפש של עוה''ז, ורואים את זה בחוש שילדים וגם מבוגרים לא ממש משתכנעים מכל העניינים האלו או לפחות זה לא מעורר אותם או מרגש אותם לטווך ארוך... 

   

  לעומת זאת כאן, כשאתה מיישם את שלושת המימדים הנ''ל בחיי היום יום, אזיי השפה הוא הרבה יותר גבוהה רחב ומקיף בהרבה תחומים, הואיל שאנו מבינים כל דבר בגופו של עניין וכל דבר במקומו, כך שניתן להעריך נכון את תפקידינו בכל מצב, הזכות הניתנת לנו זה לגלות את הרצון העליון ולהבין קצת את המשמעות והעומק שלנו, כך גם ניתן להעריך ולהבין את ההשפעה שלנו לעולם, לה' ותורתו בעוה''ז ולעולם הבא, גם ניתן קצת לטעום מה זה גן עדן ומה זה לעתיד לבוא, כך שזה מרחיב מאוד את דעתו, הבנתו ומשמעותו בזה ובבא.

   

  הסיפוק והמשמעות מקבלת רבדים עמוקים ונוספים, כך שהוא מבין את תפקידו ויעודו, ועל מה יש לצפות, ובהמשך מבין וממחיש את גדלות ה', דביקות בה', אחדות ה' וכן הלאה, עם הזמן הדגש הוא בהתקרבות לה' ובגילוי החלק האלוק, ולא במשא ומתן של תן וקח אע''פ שזה רוחני...

   

  ועם הזמן הוא גם מפתח את הביטול היש והעצמי לה' ולתורתו ותכליתו, וכך הוא מגיע לטעמו וראו כי טוב הוי'. סליק.

  Reply to this comment.Flag this comment.

 • M

  Madeiline -5 years ago

  Rabbi Jacobson,

   

  Thank you for your amazing Maamar classes.

   

  I came to realize that to be and experience "happy" is just when we are able to be present physically, emotionally and energetically in a place and time, not wanting to be someplace else.

   

  For sure that this experience happens with conciousness. But in the Mamar I understand  that the Alte Rebbe is talking about the subconscious , Shikha, so in that state there cannot be the simha we experience in consciousness,  and than I guess Shabbos when eveything goes back to the source, there we don't experience Simha but oneg because, as you say often, there we blend and loose our self awareness.

   

  But as you explained, the mitzvos have to be done in a state of simha, since thru Mitzvos we  connect and draw down Divine energy , if we are not present with all the faculties of the soul, there is no mekabel, so the Hashpoa cannot come down and the Divine flow is compromised.

   

  Your thoughts?

  Reply to this comment.Flag this comment.

 • RA

  Reb Aharon -5 years ago

  Shir summary

  Tues May 28 ‘19

  16:30

  By shevas brochos we bless:  “binyan ahdei ad” – “ faithful house forever”

   

  Three aspects/dimensions/layers of a person enter into marriage/relationships:

             

  1.  Ohr penimi – mazon – nourishment – w/daas – planning - appreciation in

         terms of internal experience individuality of each partner – changes –

  gets depleted    

  Based on the 10 sefiros – how each sees themselves –

  self knowledge/awareness – seeks in their partner based on who that

  person is – “internalized light” – have “chemistry between man & wife – can feel differently in the future and causes chiasm in the marriage

   

  1. Ohr makif – levushim – clothes – commitment - protects the relationship –

  transcends –  beyond inside individuality - doesn’t get depleted – more stable/changes less – longevity helper – will/desire – commitment – beyond parameters of individual personality – helps marriage endure – wear same clothes for weeks, months, years

             Ratzon/kesser/soveiv kol almin – similar values, commitment to sacredness, 

  continues thru ups and downs, not about feelings rather values – commitment to something above my own individuality – to institution of marriage, not about me/my feelings/experiences

              protects the relationship

  22:00

  Kiddushin (legally husband & wife)  is thru a ring (tabas) – a makif, a circle

              Ring is a minhag in Sh. Aruch fr Zohar   Rema

              Ring – represents a lot -  chosson creates a makif around the kallah

        Tallis – put on after marriage – also a makif even w/in garments (levushim)

  themselves cuz it doesn’t fit exactly like other clothes do

         12 months later – nissuin (or in yichud room) – both are under the chupah

  together – a makif – for both of them

              Kallah goes around chasson 7x – another makif created around the chosson

              Each circling represents one of the 7 midos

    30:00

   “This is going to be great for me, this is going to be great for you”

    Marriage requires consent – w/o not a genuine relationship

       

         Makif:     prati =  ring, tallis, 7x around            klali = chupah

  36:00

  “Lo tov heyos haadam l’vado” – 1st “lo tov” in Torah – first not good thing

  “it is not good that man is alone” – a deep value not held by all peoples

   

  Shared values build relationships  – there’s diff types of values

  Torah - a great high value        

  watching movies, eating out – lower values – not sustainable for years

              the higher the values shared the stronger the relationship

  39:00

  Deron Kornblue book re: Intermarriage:   often don’t last – divorce in gen’l more

  Common

  Frum young people have common values - G-d, religion, home, community,

  family

              Secular boy or girl goal is to become independent – goes to college (a lot of atheism) – away from G-d, religion, home, community, family (not factors for him/her now) – a bit later older and gets married w/shallow values – “love conquers all” - as couple age & have children they eventually have to look at deeper values and problems start cuz their deeper values don’t mesh well w/each other’s  ie. “I want a bar mitzvah for my son”, “I want a baptism for my child” etc – values irrelevant at 28 years old very important at older ages and as children grow – made decisions w/o thinking about the future deeply

   

  1.  Makif l’makif – the house - “mi yodea” – “who knows” – “y’he basecha k’bais Peretz” – super conscious – mitzvah of shicha in the Tosefta – beyond daas – can’t plan for it – rivad d’kol rivad – at core of a person transcending consciousness – deepest dimensions of one’s soul – sometimes have to suspend daas and rationality to allow a higher energy/power to channel thru that is more directly fr HaShem and not filtered by one’s prisms/prejudices/paradigms etc

              Exs:    Yaakov wanted to marry Rochel (switched by Lavan) married Leah –

  she was meant for him but it happened beyond daas

                          Yitzhak brocho to Yaakov, not to Esav

                          Boaz & Rus  

                          Lot & daughters

  46:00 – about the number pie and the circle – an irrational number ….

  54:30

  Children:  different types/journeys, parents need flexibility, beyond planning

              Don’t be stubborn – don’t create a very limited space

              Loving parent emotionally mature & healthy

   

  Rava:  “Lo hazechus talya milsa aval b’mazel talya milsa”

              Things that happen beyond conscious daas – may find ultimate self in these

  Places – “I” rooted in a deeper more pure place

   

  Live life with a sense serenity, courage, conviction!

   

  58:30    “Naaseh v’nishmah” – naaseh is higher, bitul hadaas

   

  L’maisa:  a mindset of how life will be doesn’t happen.  Two options to deal w/it:

          Stubborn – make all conform, alienate people, look for segulas, look for

  advices

          Suspend – let go of daas and ratzon

                          Inyan of Purim – “ad d’lo yudah” – 2nd matan Torah

  102:40

  The major question from our friend Shlomo:  “L’maisa what do we do to achieve makif l’makif and live the life we are talking about on a day to day and moment to moment level?”

   

  Baal HaTanya’s family chassana – Lub chasid badchan had a l’chaim of vodka and said to the Rebbe:   “The difference between us is very little.  What I know you know.  What you don’t know I also don’t know.  What is the difference?  A couple things you know that I don’t know.  What is the relative value between what you know and that which you don’t know?”

  R Biderman:  Rebbe was very affected by this, started to cry.  How can you compare what you know to what you don’t know – ie to the ain sof.  Rebbe felt a great awe of the ain sof.

  1:06

  Greatest knowledge is that I don’t know!

              Great opportunity for healing.  Don’t have t figure it all out.  Be in control

  w/conscious expectations.

  Suspend all “I know” “I plan” “I want” - give it over to the truth of what G-d wants

  which is the ultimate truth of what I want

  No arrogance, vanity, ego – let go of expectations of what it should be – let go of

  daas & ratzon – beyond me – humbling to do this – healthy questioning

              Purim = conscious shicha –

        From a place of deep strength, w/out expectations, w/out protecting ego

  I will become the person I am meant to become!

  With hasek hadaas Moshiach comes!     Greatest opportunities exist here. 

   

  Stuck in a paradigm – limits/boxes/constricted ways of thinking/our prisms.

  Einstein:  to achieve new inventions need to let go of previous paradigms/limits,

  question and delegitimize everything.

   Surrender perceptions/paradigms of our lives – not giving up!

  My “I” will yield to the real “I” w/out the prisms/narrow-mindedness/paradigms

              one is stuck in -

   

  1:16:00  end of official shir 

   

  [My note:  Paradigm – a way of looking at things in life based on one’s entire history of all the influences they have taken in from their surroundings – parents, teachers, books, friends, newspapers, media (a big one these days), experiences, etc etc. – the boxes one is in affects greatly their thoughts, actions and speech - it’s good to be able to look at one’s paradigms objectively ]

   

  Forgiveness – happens when both are beyond ratzon

   

  L’mata min ha daas – narrow, one dimensional, shut down critical thinking, hard

  to talk to these people – can’t be critical in thinking – cults – don’t talk to anyone else cuz you might be exposed to other ideas contrary

  L’malah min hadaas – to experience the grandeur of infinity that exists beyond

  me – encourages one to reach full potential –

  Manipulation – will eventually be exposed if one is watchful

   

  “M’ain yavo ezri” -   ie.  from ayin (nothingness) will come my help.

              Intangible place –

  “Ain mazel b’Yisrael” – the mazel of Yidden is rooted in the place of ayin – beyond

  daas

   

  To know what G-d wants in this moment, I have to stop wanting.  Be fully present,

  more alive, live in the present moment. 

  There are moments in life that call for going beyond daas.   Some moments in life

  call for mazon (planning/decisions/thinking/daas), some for levush (commitment) and some for going beyond daas & seichel & reason.

  BALANCE

   

  Woman emailed R YY:  A profound person searching into many gurus, cults, stuff.  Mostly disappointed.  Nothing brought her back to herself.  Started learning Chassidus and saw a truth that affected her deeply.  She wrote:  the learning brought me more alive, more conscious, more alert, more in touch w/herself.

  Alter Rebbe allowed me to give myself over like a baby in a mother’s arms to the teachings of Torah and trusting in the truth and goodness of it.

   

   

  R Shwartz when lecturing and being challenged by missionaries, etc.  He would look them in the eye for 30 secs then say “G-d told me not to talk to you”.  It worked ie. you see visions, I see visions so I’m not going to talk to you.    

  Reply to this comment.Flag this comment.

Likkutei Torah Mizmor Shir Chanukas Habayis #13

Rabbi YY Jacobson

 • May 28, 2019
 • |
 • 23 Iyyar 5779
 • |
 • 599 views

Dedicated by Sergey Shevchuk, in honor of Benjamin Avraham ben Shayna Pessel, and Leah Michal bas Malke Faiga and their family.

Classes in this Series

Please help us continue our work
Sign up to receive latest content by Rabbi YY

Join our WhatsApp Community

Join our WhatsApp Community

Ways to get content by Rabbi YY Jacobson
Connect now
Picture of the authorPicture of the author